Każdy ma swój gust co do samochodów, niektórzy wolą sportowe, miejskie kolejni wolą vany czy kabriolety za to dla mnie na pierwszym miejscu są sportowe klasyki. Więc w tym artykule przybliżę wam kilka samochodów z lat 70 i 80.
Więc pierwszym samochodem którego historie wam przybliżę jest samochód z marki która kształtuje motoryzacje od wielu pokoleń, tak chodzi mi o Ferrari a dokładniej o model 288 GTO wyprodukowany w 1984 roku i zaprezentowany w Genewie. Muskularny samochód o wadze 1160 kg, dzięki 400 koniom pod maską ten samochód osiągał setkę w niecałe 5 sekund. Maksymalną prędkość jaką miał osiągać ten model było 305km/h. Choć nie chodzi tu głównie o jego moc ale też o jego wygląd który olśniewa fanów motoryzacji do dziś.

Porsche 959, samochód który wyprzedzał swoją epokę o dobre kilka lat zaprezentowany w 1986 w Frankfurcie i w chwili swojego debiutu był on najszybszym seryjnie produkowanym modelem. Napęd na cztery koła, 450 koni mechanicznych, silnik 2,8 litra, w 3,5 sekundy do setki czego można chcieć więcej? Wygląd tego samochodu przypomina mi stare filmy gdzie duża ilość samochodów była właśnie tego kształtu.

Nie było szans żebym nie napisał o słynnym DeLoreanie z filmu „Powrót do przyszłości” samochód wyprodukowany w połowie lat 80. Auto o stosunkowo średnich osiągach jak na samochód sportowy ponieważ miał tylko 130 koni mechanicznych, ale to przecież nie o silnik chodzi kolekcjonerom tylko rozpoznawalność marki, bo w sumie dla kogo innego jest ten samochód niż dla kolekcjonerów lub fanów klasyków. Ciekawym smaczkiem są różne teorie związane z założycielem firmy Johnem Deloreanem.

Jak można się domyślić w tym zestawieniu brakuje tylko jakiegoś kabrioleta więc znowu pojawi się tu maszyna od Włoskiego producenta. Porsche 930 turbo Slantnose elegancko wyglądający pojazd wyprodukowany w 1989 roku, zmodyfikowany by jego osiągi wyprzedzały 930’stke. Dodano w nim między innymi 5 biegową skrzynie biegów, zwiększono ilość koni mechanicznych z 300 do 320 co pozwoliło osiągać nie małe prędkości. Nie jest to może bestia ale za to bardzo elegancki i szybki samochód sportowy.
I to był właśnie samochód zamykający listę najciekawszych samochodów sportowych z lat 70 i 80 starałem się wybrać jak najwięcej różnych samochodów lecz w tamtych latach jak wiadomo najciekawsze i najlepsze jakościowo samochody tworzyli Włosi.
A co myślicie o takich samochodach z dołączonym hakiem holowniczym? Wydaje się abstrakcyjne, prawda? Jednak hak holowniczy to nie rzadkość, nawet w takich pojazdach.