Tu dowiesz się więcej

Formuła 1

Historia
Na początku wyścigi samochodowe odbywały na trasie liczącej 126 km długości od 22 lipca 1894 roku. Na początku zawody odbywały się na zwykłych drogach, a także przebiegały przez kilka miejscowości, a następnie po wypadku, jaki zdarzył się w 1903 roku zawody przeniesiono na zamknięte tory.

Grand Prix
Dwudniowe zawody o tytuł Grand Prix w 1906 roku wygrał węgierski kierowca Renault Ferenc Szisz. Na początku zawodów każde państwo miało swoje regulaminy i nie było jednolitych zasad na przeprowadzanie wyścigów, dlatego Powstały Międzynarodowy Związek Automobilklubów Uznanych miał ujednolicić te zasady.

Niki Lauda
Wybitny austriacki kierowca Formuły 1 występował w barwach ekipy Ferrari. Zdobywał tytuły mistrzowskie, dlatego trudno było go pokonać. Nosił przydomek „Komputer”, który odnosił się do jego charakteru oraz sposobu prowadzenia pojazdu. Pomimo wypadku nie poddał się i powrócił do walki o tytuły mistrzowskie.

Fernando Alonso
Na początku hiszpański kierowca Formuły 1 jako dziecko jeździł na gokartach, w których odnosił zwycięstwa, a następnie jego pasja z czasem przeniosła się na zawodowe wyścigi. Był pierwszym i najmłodszym Hiszpanem, który w 2003 roku na torze w Malezji uzyskał najlepszy czas w kwalifikacjach do mistrzostw Formuły 1.

Słynne stajnie
Do najlepszych stajni, które uczestniczą w mistrzostwach Formuły 1 należą:
McLaren (Wielka Brytania) – której założycielem był Bruce McLaren. Znani kierowcy: Fernando Alonso, Ayrton Senna,a także Alain Prost.
Ferrari (Włochy) – założycielem był Enzo Ferrari. Słynni kierowcy: Niki Lauda, Michael Schumacher zdobywali tytuły mistrzowskie na całym świecie. Słynne logo Ferrari to czarny koń na żółtym tle.
Williams (Wielka Brytania) – założył go Franc Williams z Patrickiem Headem. Zespół ten obok wyżej wymienionych należy do najlepszej trójki Formuły 1. Słynni kierowcy to: Nelson Piqueta, Damon Hill.

Popularne tory wyścigowe
Najbardziej znanym torem wyścigowym, który znajduje się w księstwie Monako jest tor Monte Carlo. Jest to piękny tor, a zarazem trudny, gdyż w razie wypadku brakuje miejsca na przejazd innych samochodów. Inne słynne tory to: Monza (Włochy), Silverstone (Wielka Brytania), Hockenheim (Niemcy), Montreal (Kanada), Indianapolis (USA) na uwagę zasługuje też Sepang (Malezja), a także Melbourne (Australia).

Podsumowując Zwycięzca Formuły 1 uczestniczy w ceremonii wręczenia nagród, a następnie słynne jest polewanie szampanem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.