Tu dowiesz się więcej

Imprezy okolicznościowe w Kopalni Soli Wieliczce


Kopalnia Soli w Wieliczce to dziedzictwo kultury materialnej i duchowej. W 1978 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO.

Zachwyca niezliczoną ilością pięknych tras turystycznych i górniczych, a także pięknymi komorami:

  • Warszawa
  • Jana Haluszki I
  • Jana Haluszki II
  • Gwarków
  • Drozdowice III
  • Drozdowice IV

Co roku odwiedzają kopalnie miliony turystów z całego świata, a także wysokie głowy państwowe. 101 metrów pod powierzchnią ziemi w Komorze Erazma Barącza znajduje się jezioro.

 Wypoczynek
Każdy z nas może wypocząć w Komorze Słowackiego, która znajduje się 125 metrów pod powierzchnią ziemi. Jest tam specyficzny mikroklimat, dlatego jest polecany dla dzieci i dorosłych, którzy chorują na alergie. Można oderwać się od codziennych kłopotów i skorzystać z nocnego pobytu w kopalni.
Trasa górnicza
Ubrani w robocze ubrania górnicze z maską tlenową oraz latarką na kasku turyści wyruszają w trasę górniczą. Na początku sprawdzają stężenie metanu w powietrzu,a następnie biorą udział w wydobyciu soli, którą ładują na wagoniki górnicze Wydobyte kawałki soli zabierają sobie na pamiątkę. W zakamarkach kopalni można spotkać skarbnika.

Święto Barbórki
Co roku w dzień św. Barbary 4 grudnia odbywają się imprezy górnicze w Komorze Warszawa. Najpierw na początku imprezy każdy górnik uczestniczy we mszy świętej odbywającej się w kaplicy św. Kingi, a następnie po mszy w odświętnych górniczych strojach zasiadają do biesiady przy suto zastawianych stołach, przy kuflu piwa i wyśmienitego jedzenia.
Później do białego rana odbywają się tańce. Jest uroczyście, dlatego przyjeżdżają górnicy z innych kopalni na terenie kraju.
Wesela
Nie każdy z nas może pochwalić się weselem zorganizowanym pod powierzchnią ziemi. Umożliwia nam to Kopalnia Soli w Wieliczce. Państwo młodzi ze świadkami windą zjeżdżają na dół, a goście weselni muszą pokonać ok.400 schodów, aby zejść do sali biesiadnej.

Gala boksu
W Kopalni Soli w 2018 r. odbył się turniej Underground Boxing Show X im. Wiesława Pazgana. Na uwagę zasługiwał Robert Talarek górnik tutejszej kopalni, który zmierzył się z amerykańskim żołnierzem zawodowym Johnem Rene. Także pozostałe walki były ciekawe np: Piotr Gruchała v Jordan Kuliński, Wiktoria Sadej v Dorota Norek.

Podsumowując Kopalnia Soli w Wieliczce jest idealnym miejscem dla imprez okolicznościowych, dlatego polecam organizować tutaj imprezy.