Tu dowiesz się więcej

Jak przygotować się na wypadek blackout?

Wiele instytucji rządowych przewiduje, że w przyszłości w Polsce może dojść do tak zwanego „blackoutu”. Czym jest i jak się do tego przygotować? Oraz co zrobić jak już się wydarzy?

Blackout, czyli nagła przerwa w dostawie prądu. Na jaki czas? Nie wiadomo, warto jedna przygotować się na jak najdłużej.
Przygotowując się na należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, które powinniśmy zapewnić sobie oraz swoim bliskim. Pierwszym z nich jest ciepło, w przypadku wystąpienia blackoutu zostaną odcięte prąd, woda i gaz, więc będziemy zdani praktycznie na samych siebie. Oczywiście lepiej będzie przetrwać blackout bez ocieplenia późną wiosną czy latem, aniżeli jesienią czy zimą. Wczesne zaopatrzenie w koce, grube kołdry i śpiwory powinny dać radę. Dodatkowo warto zgromadzić rodzinę w jednym mieszkaniu, ciepło z waszych ciał ogrzeje was dodatkowo mocno. Posiadając kominek w domu można jak najbardziej go rozpalić. Kolejnym ważną rzeczą, bez której nikt nie przeżyje jest woda. Warto zrobić zapasy już teraz, gdyż ludzie masowo będą ją wykupywać ze sklepów na ostatnią chwilę. I… zapas tej wody powinien być bardzo, ale to bardzo duży. Przyda się ona nie tylko do picia, ale także mycia się. Warto zaopatrzyć się w środki do odkażania i uzdatniania wody. Ostatnią ważną rzeczą jest jedzenie. Nie będzie prądu, więc jedzenie z lodówki trzeba będzie spożyć w pierwszej kolejności, a kupować produkty które nie zepsują się w temperaturze pokojowej. Nie będzie również gazu, więc nie polecam produktów które uprzednio potrzebują obróbki termicznej, ale rozwiązaniem tego problemu może być przenośna kuchenka na kartusze lub gaz. Produkty które wytrzymają bardzo długo, to na przykład

  • Konserwy
  • makaron
  • pestki (na przykład słonecznika, dyni
  • Orzechy
  • sucharki
  • suszone owoce
  • płatki owsiane

Kończąc – nie mając prądu nie będziemy mieli dostępu do światła, warto więc mieć w domu kilka świec oraz latarek, jak i zapas baterii. Jeżeli już przy bateriach jesteśmy warto zaopatrzyć się w przenośne radyjko dzięki którym będziemy na bieżąco otrzymywać rządowe informacje na temat blackout.